خانه » اخبار دامپزشکی » اخبار عمومی دامپزشکی » مورد مشکوکی از بیماری آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان در خرم‌آباد گزارش نشده است
اخبار عمومی دامپزشکی

مورد مشکوکی از بیماری آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان در خرم‌آباد گزارش نشده است

مورد مشکوکی از بیماری آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان در خرم‌آباد گزارش نشده است

به گزارش وتلند: رئیس شبکه دامپزشکی خرم‌آباد گفت: تاکنون مورد مشکوکی از وجود بیماری آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان در خرم‌آباد گزارش نشده است.

به گزارش وتلند  : علی دلیران عصر امروز در جلسه ستاد آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان که در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت: هدف از تشکیل این ستاد، اطلاع‌رسانی در رابطه با شیوع آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان و آشنایی با آن، مشخص شدن اعضای ستاد و آمادگی دستگاه‌های مختلف جهت مقابله با شیوع احتمالی این بیماری است.

دلیران پرندگان آبزی را مهم‌ترین ناقلان این بیماری دانست و تصریح کرد: برخلاف سایر پرندگان، بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در پرندگان بومی و مهاجر آبزی، هیچ‌گونه علائمی ندارد، درنتیجه این پرندگان به‌راحتی می‌توانند با مهاجرت در بین استان‌های کشور، این بیماری را در بین همه پرندگان منتشر کنند.

وی بیان کرد: اهمیت این بیماری به دو دلیل عمده است، نخست اینکه تلفات سنگینی در صنعت مرغداری ایجاد می‌کند، زیرا می‌تواند ۱۰۰ درصد یک واحد تولیدی و پرورش مرغ را آلوده کند، درنتیجه اقتصاد را مختل می‌کند، از طرفی این بیماری با انتقال از پرندگان به انسان در بدن می‌تواند با سایر ویروس‌های موجود در بدن ترکیب شود و یک ویروس جدید را در بدن انسان ایجاد کند، بنابراین مقابله با این بیماری اجتناب‌ناپذیر است.

رئیس شبکه دامپزشکی خرم‌آباد گفت: یکی از دلایلی که از بخشداران برای حضور در این جلسه دعوت‌شده، این است که بخشداران با همکاری دهیاران وضعیت روستاها را رصد کنند و در صورت مشاهده مورد مشکوک در بحث پرندگان مبتلابه آنفولانزا، به‌سرعت آن را گزارش دهند.

وی افزود: در حال حاضر اداره دامپزشکی با آمادگی در صورت بروز مشکل و مشاهده بیماری نسبت به بررسی موضوع و قرنطینه و ضدعفونی پرندگان آلوده اقدام می‌کند. همه دستگاه‌ها باید با هم‌افزایی همکاری لازم را در جهت مقابله با شیوع احتمالی این بیماری را داشته باشند.

وی بیان کرد: به‌منظور پیشگیری از این بیماری باید اقداماتی از قبیل، جلوگیری از ورود پرندگان وحشی به محل نگهداری مرغ از طریق نصب توری و ترمیم خرابی‌های آن؛ رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی در مرغداری‌های صنعتی، ضدعفونی کامل محل پرورش مرغ و تجهیزات آن قبل از جوجه ریزی، ممانعت از ورود حیوانات دیگر به‌عنوان ناقلین مکانیکی به محل پرورش مرغ و اعلام هر نوع کاهش شدید مصرف دان، کاهش شدید تولید یا افزایش تلفات به نزدیک‌ترین پست دامپزشکی انجام بگیرد.

منبع:خبرگزاری تسنیم

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود :

  • برای دانلود در قسمت دانلود برروی لینک مستقیم کلیک کنید.

درباره ی سردبیر اخبار

Profile photo of سردبیر اخبار
تیم خبرگزاری وتلند اخبار جدید عمومی و علمی دامپزشکی را به صورت روزانه منتشر خواهد کرد.با خبرگزاری وتلند هیچ یک از اخبار دامپزشکی را از دست ندهید.

همچنین ببینید

هفته ی دامپزشکی

برنامه گرامیداشت هفته دامپزشکی

برنامه گرامیداشت هفته دامپزشکی ۸-۱۴ مهر ۱۳۹۴: وتلند:سازمان دامپزشکی کشور شعار سلامت غذا از مزرعه ...

اخبار عمومی دامپزشکی

حقوق و مزایای مسئولین فنی و ناظرین بهداشتی دامپزشکی

حقوق و مزایای مسئولین فنی و ناظرین بهداشتی دامپزشکی: به نقل از وتلند:حقوق و مزایای ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>