خانه » اخبار دامپزشکی » اخبار عمومی دامپزشکی » شهروندان کرمانی خطر تب کنگو را جدی بگیرند‌
اخبار عمومی دامپزشکی

شهروندان کرمانی خطر تب کنگو را جدی بگیرند‌

به گزارش وتلند:

محمدعلی توحیدی صبح امروز از واحدهای مختلف کشتارگاه دام کرمان بازدید و از نزدیک با کارکنان کشتارگاه و صاحبان دام دیدار و در جریان نقطه نظرات، پیشنهادات و مشکلات آنان قرار گرفت.

فرماندار کرمان در جلسه با مسئولان کشتارگاه، نماینده شورای اسلامی شهر، شبکه دامپزشکی شهرستان و نماینده شهرداری کرمان وضعیت فعلی کشتارگاه را به نسبت بازدید گذشته مطلوبتر ارزیابی کرد اما تصریح کرد: هنوز تا رسیدن به شرایط ایده آل فاصله داریم.

وی با اشاره به خدمات خاص و ویژه کشتارگاه، افراد غیرمسئول و شرایط ایمنی و بهداشتی را از عمده‌ترین مشکلات کشتارگاه دانست و گفت: ما در قبال تک تک افرادی که در این مکان کار می کنند مسئولیم، وجود یک دست لباس کامل شامل کلاه، ماسک، روپوش و چکمه از ضروریات کشتارگاه است که با کمترین هزینه می توان آنها را فراهم کرد و در اختیار هر فردی که قصد ورود به کشتارگاه را دارد قرار داد و این کار باید به جد مدیریت شود.

توحیدی تاکید کرد: با این کار هم ایمنی افراد تامین می‌شود و هم از بسیاری مشکلات احتمالی بهداشتی جلوگیری به عمل می‌آید.

فرماندار کرمان با اشاره به شرایط خاص محیط کار از جمله لغزنده بودن کف و هوای نامتبوع داخل سالن‌ها تصریح کرد: باید ساز و کاری اندیشیده شود که نواقص موجود برطرف شود، این نواقص با کمترین هزینه مرتفع خواهد شد، با کار گذاشتن چند دستگاه تهویه هوا شرایط هوایی داخل سالن ها به کلی تغییر خواهد کرد، تعبیه یک دستگاه سردخانه کوچک در محلی مناسب برای نگهداری موقت گوشت نیاز به هزینه چندان سنگینی ندارد.

توحیدی با استناد به گزارش قاسمی کیا مسئول بهداشتی کشتارگاه میزان کشتار روزانه گاو و گوسفند را مطلوب ارزیابی کرد و خواستار تشکیل چند جلسه توسط مسئولین دستگاههای اجرایی مربوطه بویژه شبکه دامپزشکی شهرستان و شهرداری شد تا در اسرع وقت کمبودها و نواقص موجود برطرف شود و ابراز امیدواری کرد: در بازدید مرحله بعدی هیچ گونه مشکلی وجود نداشته باشد.

علی قاسمی کیا مسئول بهداشتی کشتارگاه نیز با ارائه گزارشی از میزان کشتار و وضعیت بهداشتی کشتارگاه گفت: از جمله دلایل و نشانه‌های یک لاشه غیربهداشتی و حذف شده، لاغر بودن دام، ژله‌ای بودن چربی‌های اطراف لاشه و غدد لنفاوی، مرطوب و کف آلود بودن لاشه است.

وی از شهروندان خواست بیماری‌های مشترک دام و انسان از جمله تب کریمه کنگو را جدی بگیرند و ازخرید گوشت بدون مهر ومجوز دامپزشکی خودداری کنند.

وی افزود: تب کریمه کنگو یا همان تب خونریزی دهنده یکی از خطرناکترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که به دلیل شرایط ویژه گرمای هوا توسط کنه منتقل می‌شود و عدم رعایت بهداشت فردی در کشتارگاه، کشتار غیربهداشتی و قاچاق دام از عمده دلایل جدی در انتقال این بیماری از دام به انسان بویژه سلاخان و کارکنان کشتارگاه هاست.

قاسمی کیا نکته جالب توجه در تب کریمه کنگو رانداشتن علائم واضح و مشخصی در دام دانست و تصریح کرد: این بیماری فقط با یک تب نامشخص همراه است در حالی‌که درانسان علائم فراوانی از جمله سر درد، تب بالا، درد کمر و مفاصل دارد، در کشور ما شایعترین راه انتقال این بیماری ذبح دامهای آلوده و تماس با لاشه دام، خون و احشاء پس از ذبح است.

وی متوسط کشتار روزانه در این کشتارگاه را قریب به ۸۰۰ راس گوسفند، ۸۰ راس گاو و چهار نفر شتر اعلام کرد.

در ادامه فرماندار کرمان از عملیات اجرایی پروژه های پل شهید بادپا در بلوار شهید صدوقی (جاده تهران) و پل شهید الله دادی، انتهای بلوار قدس (پل ابوذر) بازدید کرد و در جریان چگونگی عملیات اجرایی و پیشرفت کار این دو پروژه عمرانی شهر کرمان قرار گرفت.

 

منبع:تسنیم

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود :

  • برای دانلود در قسمت دانلود برروی لینک مستقیم کلیک کنید.

درباره ی سردبیر اخبار

Profile photo of سردبیر اخبار
تیم خبرگزاری وتلند اخبار جدید عمومی و علمی دامپزشکی را به صورت روزانه منتشر خواهد کرد.با خبرگزاری وتلند هیچ یک از اخبار دامپزشکی را از دست ندهید.

همچنین ببینید

هفته ی دامپزشکی

برنامه گرامیداشت هفته دامپزشکی

برنامه گرامیداشت هفته دامپزشکی ۸-۱۴ مهر ۱۳۹۴: وتلند:سازمان دامپزشکی کشور شعار سلامت غذا از مزرعه ...

اخبار عمومی دامپزشکی

حقوق و مزایای مسئولین فنی و ناظرین بهداشتی دامپزشکی

حقوق و مزایای مسئولین فنی و ناظرین بهداشتی دامپزشکی: به نقل از وتلند:حقوق و مزایای ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>