خانه » بیماری ها » طیور » مرغ » برونشیت عفونی (Infectious Bronchitis IB)
برونشیت۱

برونشیت عفونی (Infectious Bronchitis IB)

برونشیت عفونی (Infectious Bronchitis IB)
برونشیت عفونی یک بیماری ویروسی حاد و بسیار مسری ماکیان می باشد که با نشانه های تنفسی ( تنفس با دهان باز ، عطسه ؛ سرفه و ترشحات بینی) ، بیماری شدید کلیوی در اثر سویه های نفروتروپیک و کاهش شدید تولید تخم مرغ مشخص می شود . بیماری برونشیت فقط در ماکیان بروز می کند . در صورت عدم برخورد قبلی با ویروس ، پرنده در تمام سنین به بیماری حساس است . وقوع بیماری در بسیاری از کشورهای دنیا گزارش شده است و احتمالاً در تمام کشورهاییی که ماکیان به تعداد خیلی زیاد پرورش می یابند ، وجود دارد . برونشیت عفونی توسط یک کورروناویروس ایجاد می شود . مقاومت این ویروس در حد متوسطی است و به وسیله بسیاری از ضدعفونی کننده های متداول از بین می رود . بیماری برونشیت  از طریق استنشاق قطرات کوچک حاوی ویروس که از ماکیان عفونی و در حال سرفه دفع می شوند ، انتقال می یابد . ویروس برونشیت ممکن است تقریباً به مدت ۴ هفته در مرغداریهای آلوده باقی بماند . تعداد کمی ازپرندگان تا چند ماه پس از عفونت ، به صورت حامل و دفع کننده ویروس باقی می مانند.
نشانه های بالینی
جوجه های کم سن
 ۱ – این نشانه ها شامل سرفه ، عطسه ، صداهای تنفسی و ترشحات بینی و چشم می باشد . اگرچه شدت نشانه ها متفاوت است اما میزان ابتلا بالاست .
۲ – پرندگان مبتلا ، ضعیف و سست بوده ، در نزدیکی منبع حرارتی تجمع می کنند .
۳ – مرگ و میر در جوجه های جوان معمولاً ناچیز است مگر این که بیماری با عامل عفونی دیگری همراه شود . ممکن است سویه های کلیوی مرگ و میر بالایی ایجاد نمایند .
ماکیان تخمگذار و گوشتی
۱ – سرفه ، عطسه و صداهای تنفسی وجود دارد ، ولی ترشحات بینی و چشم بندرت دیده می شود .
۲ – کاهش مشخصی در تولید تخم مرغ ( تا ۵۰%) به وجود می آید . غالباً تخم مرغهایی با پوسته نرم یا بد شکل وجود دارند . گاهی آلبومین تخم مرغ آبکی می شود . کیفیت پایین تخم مرغ و بد شکلی پوسته ، ممکن است پس از واگیری بیماری برونشیت، به مدت طولانی باقی بماند .
جوجه هایی که در زیر ۲ هفتگی به بیماری برونشیت مبتلا شده یا واکنش شدیدی نسبت به واکسن برونشیت  از خود نشان داده اند ممکن است هرگز تخمگذاران خوبی نشوند .
 
نشانه های کالبد گشایی
مجرای تنفسی ، التهابی خفیف تا متوسط دارد . کیسه های هوایی گاهی تورم دارند . تورم شدید کیسه های هوایی به صورت ضخیم شدن و کدورت مشخص غشاهای کیسه های هوایی نمایان می شود و اغلب به اکسودای زیادی در کیسه های هوایی همراه است . ممکن است تورم کیسه های هوایی درپرندگان جوان و در حال رشد ، بخصوص در صورت ضعیف بودن پرورش ، به مرگ و میر بالایی منجر می شود . پرندگان مسن تر معمولاً مقاومت بیشتری دارند .برونشیت۲
پوست تخم مرغ دفورمه در برونشیت عفونی
برونشیت۳
تورم بافت برونش
برونشیت۴
تصویر میکروسکوپی مناطق نکروزه در کلیه
تشخیص
انجام آزمایشهای سرمی در دوره حاد و نقاهت بیماری ، ممکن است در نشان دادن پاسخ اختصاصی ایمنی بسیار مفید باشد . چندین روش از جمله خنثی سازی سرم یا ویروس ، الیزا و روش تصحیح شده ممانعت از جمع شدن گلبولهای قرمز ، برای این منظور وجود دارند .
کنترل و پیشگیری
واکسن هاییی برای پیشگیری از بیماری برونشیت در ماکیان جوان مورد استفاده قرار می گیرند . این واکسن ها تنها هنگامی موثرند که حاوی همان سروتیپ های ویروسی موجود در منطقه واکسیناسیون باشند . اگر واکسیناسیون در موردجوجه هایی انجام شود که دارای ایمنی مادری هستند ، باید حداقل یکبار دیگر تکرار شود . گاهی از واکسنهای چند گانه برونشیت استفاده می شود . واکسن برونشیت عفونی اغلب همراه با وکسن نیوکاسل در یک ویال می باشد .
درمان
اگرچه ممکن است آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف مشکلات باکتریایی همراه با بیماری برونشیت را کنترل نمایند ، اما هنوز هیچ درمان موثری برای بیماری برونشیت شناخته نشده است .

منبع :

۱ . راهنمای بیماری های طیور ، تالیف سی ای وایتمن و ای ای بیکفورد ، ترجمه آقایان دکتر محمد حسین بزرگمهری، دکتر بهرام شجاعدوست، دکتر علیرضا اکبری، دکتر غلامعلی کلیدری، دکتر نریمان شیخی، انتشارات سازمان اقتصادی کوثر، چاپ اول، تهران ، ۱۳۷۵

 

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود :

  • برای دانلود در قسمت دانلود برروی لینک مستقیم کلیک کنید.

درباره ی سردبیر اخبار

Profile photo of سردبیر اخبار
تیم خبرگزاری وتلند اخبار جدید عمومی و علمی دامپزشکی را به صورت روزانه منتشر خواهد کرد.با خبرگزاری وتلند هیچ یک از اخبار دامپزشکی را از دست ندهید.

همچنین ببینید

اخبار عمومی دامپزشکی

فراخوان پذیرش دانشجوی دکترای تخصصی پژوهشی انستیتو پاستور ایران

فراخوان پذیرش دانشجوی دکترای تخصصی پژوهشی انستیتو پاستور ایران فراخوان پذیرش دانشجو در مقطع (Ph.D. ...

روش فیکس کردن جسد حیوان

کلیپ روش فیکس کردن جسد حیوان

کلیپ روش فیکس کردن جسد حیوان ابداع شده توسط: دکتر کومار، دانشگاه تافیز مترجم: دکتر ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>